Części do samochodu – cena, opinie, modele

Do czego służy tłumik w samochodzie osobowym?

Na poprawne działanie pojazdów mechanicznych ma wpływ bardzo wiele czynników. Do ich prawidłowego działania wykorzystywanych jest bardzo wiele różnych układów spełniających różne funkcje. Jednym z takich układów jest układ wydechowy. Jego najważniejszym elementem jest tłumik.

Tłumik posiada kilka ważnych zadań. Pierwszym z nich jest redukcja hałasu pracującego silnika. Sprawne działanie tłumika pod tym względem jest niezbędne, ponieważ w przeciwnym wypadku samochód emitowałby ogromny hałas, który przeszkadzałby ludziom znajdującym się w pobliżu samochodu. Dodatkowo taki hałas sprawia, że auto nie spełnia norm dotyczących ochrony środowiska, co jest równoznaczne z zabraniem przez Policję dowodu rejestracyjnego i niedopuszczeniu auta do użytku przez diagnostę.

Jakie są zadania tłumika samochodowego?

Zadaniem tłumika jest również przetwarzanie i wydalanie spalin emitowanych przez silnik samochodu. Pod tym względem tłumik musi być sprawny ze względu na normy środowiskowe. Przepuszczanie spalin, dziury i inne uszkodzenia tłumika są niedopuszczalne.

Każdy układ wydechowy w samochodzie składa się z kilku elementów. Oczywiście ich ilość i rodzaj zależy od rodzaju samochodu, spalin, silnika itp. Elementami układu wydechowego, które mogą znaleźć się w aucie są: korektor wylotowy z rurą wylotową, tłumik przedni, katalizator, tłumik środkowy, tłumik końcowy oraz końcowa rura wydechowa.

Wielu ludzi uważa, że układ wydechowy jest mało ważnym elementem pojazdu. Jak widać spełnia on wiele funkcji i jest on niezwykle ważny. Warto więc dokonywać regularnych przeglądów tego układu.

tłumik w samochodzie