Części do samochodu – cena, opinie, modele

Jaki akumulator wybrać na zimę?

Samochód do działania potrzebuje nie tylko paliwa. Ważny jest również dla niego prąd. W związku z tym niezwykle ważnymi elementami każdego auta są akumulatory. Ich zadaniem jest „magazynowanie” energii elektrycznej, która jest rozprowadzana do wszystkich podzespołów pojazdu potrzebujących prądu do poprawnego działania (ogrzewanie, radio, oświetlenie itp.).

Oczywiście podczas działania silnika do akumulatora dostarczany jest prąd przekazywany przez alternator (bardzo ważny jest obracający się pasek klinowy – w przypadku jego zerwania alternator nie będzie ładował akumulatora).

Problemy z akumulatorem zimą

Największym problemem dla akumulatorów i ich pojemności jest mróz. Zimą wiele samochodów ma problemy z odpalaniem. Po prostu w akumulatorach znajduje się mało prądu, aby poprawnie zasilić układ rozruchowy. W takich wypadkach potrzebne jest ładowanie z zewnątrz (z innego auta lub za pomocą prostownika). Dobrym pomysłem jest ładowanie akumulatora przy pomocy prostownika od czasu do czasu lub zabieranie go do domu na czas dużych mrozów (dotyczy to aut, które nie są garażowane).

Mrozy są groźne dla akumulatorów elektrolitowych. Można zainwestować w specjalne akumulatory żelowe, w których rolę elektrolity spełnia specjalny żel. Są one tak samo skuteczne jak zwykłe akumulatory, ale dodatkowo są odporne na mrozy, które nie sprawiają, że ich pojemność będzie mniejsza. Oczywiście koszt takich akumulatorów jest większy, ale mogą one być zbawieniem dla samochodów, które nie są garażowane.

Warto pamiętać, że najlepsze akumulatory można kupić w sklepach motoryzacyjnych, gdzie są one regularnie ładowane. Akumulatory w marketach spędzają bardzo wiele czasu na półkach i mogą stracić swoje właściwości.

akumulator żelowy